Aloe vera je rastlina patriaca do čeľade Asphodelaceae, ktorá je pôvodom z arídnych oblastí Afriky a Blízkeho východu, ale dnes sa pestuje po celom svete. Je známa svojimi liečivými, upokojujúcimi a hydratačnými vlastnosťami, ktoré sú využívané v medicíne, kozmetike a výžive. Aloe vera je sukulent, čo znamená, že uchováva vodu vo svojich listoch, ktoré sú mäsité a plné gélu.
Gél z aloe vera obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, aminokyselín, enzýmov a bioaktívnych zlúčenín, ktoré môžu prispievať k celkovému zdraviu a pohode.
Účinky
Aloe vera je známa svojimi širokými liečivými účinkami a využitím v rôznych oblastiach. Medzi hlavné účinky aloe vera patria:
- Protizápalové účinky: Doplnok obsahuje látky, ktoré majú protizápalové a analgetické vlastnosti. To môže pomôcť pri liečbe rôznych kožných podráždení, popálenín, rán a zápalových ochorení.
- Hojenie rán a popálenín: Doplnok podporuje hojenie rán a obnovu buniek. Je obzvlášť účinná pri liečbe popálenín, kde napomáha zmierniť bolesť, znižovať zápal a urýchľovať proces hojenia.
- Hydratácia a regenerácia kože: Gél je výborným hydratačným prostriedkom a zlepšuje elasticitu a celkový vzhľad pokožky. Je často súčasťou kozmetických výrobkov ako krémy, gély a masky na pleť.
- Tráviace účinky: Doplnok má prebiotické a tráviace vlastnosti, ktoré podporujú zdravie čriev a tráviaci systém. Je tiež účinná pri zmierňovaní zápchy a plynatosti.
- Podpora imunity: Doplnok obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, enzýmov a bioaktívnych zlúčenín, ktoré prispievajú k posilneniu imunitného systému a zlepšeniu celkového zdravia.
- Antioxidanty a protirakovinové účinky: Je bohatá na antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť telo pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Niektoré štúdie naznačujú, že by mohla mať protirakovinové vlastnosti, hoci sú potrebné ďalšie výskumy na overenie tohto účinku.
- Antimikrobiálne účinky: Doplnok má antimikrobiálne a antivírusové vlastnosti, čo znamená, že je schopná bojovať proti baktériám, vírusom a plesniam.
- Znižovanie hladiny cukru v krvi: Niektoré štúdie naznačujú, že môže pomôcť znižovať hladinu cukru v krvi u ľudí s diabetom, avšak sú potrebné ďalšie výskumy na overenie týchto účinkov.
Treba poznamenať, že aj keď má mnoho pozitívnych účinkov na zdravie, jej použitie by sa malo uskutočňovať s opatrnosťou a v súlade s odporúčaniami odborníkov. Tu sú niektoré ďalšie aspekty, ktoré by ste mali mať na pamäti pri používaní:
- Alergické reakcie: Hoci je vo väčšine prípadov bezpečná, niektorí ľudia môžu byť alergickí na túto rastlinu alebo jej zložky. Pred použitím aloe vera na pokožku alebo ako doplnok stravy by ste mali vyskúšať malé množstvo na malej ploche pokožky a sledovať reakciu.
- Interakcie s liekmi: Aloe vera môže interagovať s niektorými liekmi, napríklad s antikoagulanciami alebo diuretikami, čo môže zvýšiť riziko nežiaducich účinkov. Ak užívate lieky, je dôležité konzultovať sa s lekárom pred začatím užívania aloe vera.
- Bezpečnostné obavy pri dlhodobom užívaní: Aloe vera obsahuje niektoré zlúčeniny, ktoré môžu byť pri dlhodobom užívaní škodlivé, ako napríklad antrachinóny. Preto sa odporúča obmedziť dlhodobé užívanie aloe vera a dodržiavať pokyny o dávkovaní.
- Tehotenstvo a dojčenie: Užívanie aloe vera vo forme doplnkov stravy alebo ako laxatívum sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám, pretože to môže spôsobiť nežiaduce účinky u matky alebo dieťaťa.
Vždy sa uistite, že používate aloe vera výrobky, ktoré sú vyrobené z čistého a kvalitného zdroja a sú schválené príslušnými regulačnými orgánmi. Ak máte nejaké obavy alebo otázky týkajúce sa použitia aloe vera, je najlepšie konzultovať sa s lekárom alebo odborníkom na výživu.
Aloe Vera a Protizápalové účinky
Aloe vera je známa svojimi protizápalovými účinkami, ktoré môžu pomôcť pri liečbe a prevencii rôznych zdravotných problémov. Tieto účinky súvisia s prítomnosťou rôznych bioaktívnych zlúčenín v géle aloe vera, ako sú polysacharidy, enzýmy, vitamíny, minerály a fytochemikálie. Nasledujúce štúdie podporujú protizápalové účinky aloe vera:
- Langmead, L., Makins, R. J., & Rampton, D. S. (2004). Anti-inflammatory effects of aloe vera gel in human colorectal mucosa in vitro. Alimentary Pharmacology & Therapeutics, 19(5), 521-527. Táto štúdia ukázala, že aloe vera znižuje produkciu zápalových mediátorov, ako je prostaglandín E2, v ľudskej črevnej sliznici. To naznačuje, že aloe vera môže mať potenciálne využitie pri liečbe zápalových ochorení čriev, ako je ulcerózna kolitída.
- Choonhakarn, C., Busaracome, P., Sripanidkulchai, B., & Sarakarn, P. (2006). The efficacy of aloe vera gel in the treatment of oral lichen planus: a randomized controlled trial. British Journal of Dermatology, 154(3), 573-577. V tejto randomizovanej kontrolovanej štúdii sa zistilo, že aloe vera gél účinne znižuje zápal a bolesť spojenú s orálnym líchenom planus, čo je zápalové ochorenie ústnej sliznice.
- Davis, R. H., Donato, J. J., Hartman, G. M., & Haas, R. C. (1994). Anti-inflammatory and wound healing activity of a growth substance in Aloe vera. Journal of the American Podiatric Medical Association, 84(2), 77-81. Táto štúdia skúmala účinky aloe vera na zápal a hojenie rán u zvierat. Výsledky naznačujú, že aloe vera podporuje hojenie rán a má protizápalové účinky, čo môže byť užitočné pri liečbe rôznych kožných ochorení a poranení.
- Hutter, J. A., Salman, M., Stavinoha, W. B., Satsangi, N., Williams, R. F., Streeper, R. T., & Weintraub, S. T. (1996). Antiinflammatory C-glucosyl chromone from Aloe barbadensis. Journal of Natural Products, 59(5), 541-543. Táto štúdia identifikovala novú protizápalovú zlúčeninu, C-glukozylchromón, v a loe vera. Táto zlúčenina inhibovala tvorbu zápalových látok, čo naznačuje potenciálne protizápalové účinky aloe vera.
- Foster, M., Hunter, D., & Samman, S. (2011). Evaluation of the Nutritional and Metabolic Effects of Aloe vera. In I. F. F. Benzie & S. Wachtel-Galor (Eds.), Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. CRC Press/Taylor & Francis. Táto prehľadová štúdia zhodnotila rôzne výživové a metabolické účinky aloe vera, vrátane jej protizápalových vlastností. Aloe vera bola považovaná za účinnú v liečbe rôznych zápalových ochorení, vrátane dermatitídy, artritídy a gastrointestinálnych zápalov.
Tieto štúdie naznačujú, že má silné protizápalové účinky, ktoré môžu byť prospešné pri liečbe a prevencii rôznych zdravotných problémov. Vďaka týmto účinkom je aloe vera často súčasťou rôznych kozmetických a farmaceutických výrobkov. Je dôležité mať na pamäti, že aj keď aloe vera má mnoho pozitívnych účinkov na zdravie, jej použitie by sa malo uskutočňovať s opatrnosťou a v súlade s odporúčaniami odborníkov. Pred použitím aloe vera na pokožku alebo ako doplnok stravy by ste mali vyskúšať malé množstvo na malej ploche pokožky a sledovať reakciu. Ak máte nejaké obavy alebo otázky týkajúce sa použitia aloe vera, je najlepšie konzultovať sa s lekárom alebo odborníkom na výživu.
Hojenie rán a popálenín
Aloe vera je široko používaná na podporu hojenia rán a popálenín, pretože obsahuje rôzne bioaktívne zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť zmierniť zápal, stimulovať rast buniek a poskytovať úľavu od bolesti. Nasledujúce štúdie podporujú účinky na hojenie rán a popálenín:
- Maenthaisong, R., Chaiyakunapruk, N., Niruntraporn, S., & Kongkaew, C. (2007). The efficacy of aloe vera used for burn wound healing: a systematic review. Burns, 33(6), 713-718. Táto systematická recenzia zhrnula výsledky 7 štúdií, ktoré skúmali účinky na hojenie popálenín. Výsledky ukázali, že znižuje dobu hojenia popálenín až o 9 dní v porovnaní s konvenčnou liečbou.
- Dat, A. D., Poon, F., Pham, K. B. T., & Doust, J. (2012). Aloe vera for treating acute and chronic wounds. Cochrane Database of Systematic Reviews, (2), CD008762. V tejto Cochrane recenzii sa zhodnotilo 7 štúdií, ktoré skúmali účinky aloe vera na hojenie akútnych a chronických rán. Výsledky naznačujú, že môže urýchliť hojenie rán a zlepšiť kvalitu hojenia.
- Heggers, J. P., Kucukcelebi, A., Listengarten, D., Stabenau, J., Ko, F., Broemeling, L. D., … & Robson, M. C. (1996). Beneficial effect of Aloe on wound healing in an excisional wound model. Journal of Alternative & Complementary Medicine, 2(2), 271-277. Táto štúdia skúmala účinky aloe vera na hojenie rán u zvierat. Výsledky ukázali, že podporuje hojenie rán a znižuje zápal, čo môže byť užitočné pri liečbe rôznych kožných poranení a ochorení.
- Thomas, D. R., Goode, P. S., LaMaster, K., & Tennyson, T. (1998). Acemannan hydrogel dressing versus saline dressing for pressure ulcers. Advances in Wound Care, 11(6), 273-276. Táto randomizovaná kontrolovaná štúdia porovnávala účinky aloe vera gél zábalov s soľným zábalom na liečbu tlakových vredov. Výsledky ukázali, že zábal zlepšil hojenie tlakových vredov a znižoval zápal v porovnaní s soľným zábalom.
- Chithra, P., Sajithlal, G. B., & Chandrakasan, G. (1998). Influence of Aloe vera on the glycosaminoglycans in the matrix of healing dermal wounds in rats. Journal of Ethnopharmacology, 59(3), 179-186. Táto štúdia skúmala účinky aloe vera na obsah glykozaminoglykanov v matici hojených dermálnych rán u potkanov. Výsledky ukázali, že stimuluje syntézu glykozaminoglykanov, čo môže prispievať k rýchlejšiemu hojeniu rán a obnove tkaniva.
- Atiba, A., Nishimura, M., Kakinuma, S., Hiraoka, T., Goryo, M., Shimada, Y., … & Yamamoto, R. (2011). Aloe vera oral administration accelerates acute radiation-delayed wound healing by stimulating transforming growth factor-β and fibroblast growth factor production. American Journal of Surgery, 201(6), 809-818. Táto štúdia skúmala účinky perorálneho podania na hojenie rán u zvierat s oneskorením v dôsledku ožarovania. Výsledky ukázali, že urýchľuje hojenie rán stimuláciou produkcie transformačného rastového faktora-β a fibroblastického rastového faktora.
Tieto štúdie podporujú účinky na hojenie rán a popálenín a naznačujú, že táto rastlina môže byť užitočná v rámci liečby kožných poranení a ochorení. Je dôležité mať na pamäti, že aj keď má mnoho pozitívnych účinkov na zdravie, jej použitie by sa malo uskutočňovať s opatrnosťou a v súlade s odporúčaniami odborníkov. Pred použitím na pokožku alebo ako doplnok stravy by ste mali vyskúšať malé množstvo na malej ploche pokožky a sledovať reakciu. Ak máte nejaké obavy alebo otázky týkajúce sa použitia, je najlepšie konzultovať sa s lekárom alebo odborníkom na výživu.
Hydratácia a regenerácia kože
Aloe Vera je uznávaná svojimi hydratačnými a regeneračnými vlastnosťami, ktoré sú užitočné pre zdravie a vzhľad kože. Rastlina obsahuje polysacharidy, vitamíny, minerály a enzýmy, ktoré prispievajú k týmto účinkom. Nasledujúce štúdie poskytujú dôkaz o hydratačných a regeneračných vlastnostiach na koži:
- Surjushe, A., Vasani, R., & Saple, D. G. (2008). Aloe vera: a short review. Indian Journal of Dermatology, 53(4), 163-166. Táto prehľadová štúdia hodnotí význam a účinky Aloe Vera na koži. Autori uvádzajú, že Aloe Vera môže poskytovať hydratačné a regeneračné účinky, čo prispieva k zlepšeniu kožných problémov, ako sú suchosť, popáleniny, zápaly a akné.
- Hekmatpou, D., Mehrabi, F., Rahzani, K., & Aminiyan, A. (2019). The effect of Aloe vera gel on the severity of radiation-induced skin reactions in breast cancer patients: A randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Current Oncology, 26(1), e1-e6. Táto randomizovaná, dvojitne zaslepená, placebom kontrolovaná klinická štúdia skúmala účinok Aloe Vera gélu na závažnosť rádioterapiou indukovaných kožných reakcií u pacientov s rakovinou prsníka. Výsledky ukázali, že gél významne zlepšil hydratáciu a regeneráciu kože a zmiernil závažnosť kožných reakcií.
- Maenthaisong, R., Chaiyakunapruk, N., Niruntraporn, S., & Kongkaew, C. (2007). The efficacy of Aloe vera used for burn wound healing: A systematic review. Burns, 33(6), 713-718. Táto systematická recenzia hodnotí účinnosť pri hojení popálenín. Štúdie zahrnuté v recenzii naznačujú, že môže urýchliť proces hojenia popálenín a zlepšiť regeneráciu kože vďaka svojim hydratačným, protizápalovým a antimikrobiálnym vlastnostiam.
Tieto štúdie naznačujú, že môže byť užitočná pre hydratáciu a regeneráciu kože.
Tráviace účinky
Aloe Vera je rastlina, ktorá je známa svojimi liečivými vlastnosťami a širokou škálou využitia v medicíne a kozmetike. Tráviace účinky Aloe Vera sú tiež predmetom záujmu výskumníkov. Nasledujúce štúdie poskytujú dôkaz o účinkoch Aloe Vera na tráviaci systém:
- Radha, M. H., & Laxmipriya, N. P. (2015). Evaluation of biological properties and clinical effectiveness of Aloe vera: A systematic review. Journal of Traditional and Complementary Medicine, 5(1), 21-26. Táto systematická recenzia hodnotí biologické vlastnosti a klinickú účinnosť Aloe Vera. Autori uvádzajú, že má potenciál zlepšovať tráviacu funkciu a znižovať príznaky súvisiace s tráviacimi poruchami, ako je zápcha alebo syndróm dráždivého čreva.
- Foster, M., Hunter, D., & Samman, S. (2011). Evaluation of the nutritional and metabolic effects of Aloe vera. In I. F. F. Benzie & S. Wachtel-Galor (Eds.), Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects (2nd ed.). CRC Press/Taylor & Francis. V tejto knihe je uvedený prehľad výskumov zameraných na hodnotenie výživových a metabolických účinkov. Autori uvádzajú, že môže pomôcť zmierniť niektoré tráviace ťažkosti a podporovať zdravie črevnej mikrobioty.
- Boudreau, M. D., & Beland, F. A. (2006). An evaluation of the biological and toxicological properties of Aloe barbadensis (miller), Aloe vera. Journal of Environmental Science and Health Part C, 24(1), 103-154. Táto štúdia hodnotí biologické a toxikologické vlastnosti. Výsledky naznačujú, že má protizápalové, antimikrobiálne a tráviace účinky, čo môže prispievať k zlepšeniu tráviaceho zdravia.
Tieto štúdie naznačujú, že môže mať pozitívne účinky na tráviaci systém, vrátane zlepšenia tráviacej funkcie, znižovania zápalu a podpory zdravej črevnej mikrobioty. Je dôležité poznamenať, že výskum na tejto téme stále prebieha a ďalšie štúdie sú potrebné na plné pochopenie účinkov Aloe Vera na tráviaci systém.
Podpora imunity
Aloe Vera je známa svojimi liečivými vlastnosťami a pozitívnym vplyvom na zdravie. Jednou z oblastí, kde môže Aloe Vera priniesť prospech, je podpora imunitného systému. Nasledujúce štúdie poskytujú dôkaz o účinkoch na imunitný systém:
- Im, S. A., Oh, S. T., Song, S., Kim, M. R., Kim, D. S., Woo, S. S., … & Moon, C. (2005). Identification of optimal molecular size of modified Aloe polysaccharides with maximum immunomodulatory activity. International Immunopharmacology, 5(2), 271-279. Táto štúdia skúmala účinky polysacharidov na imunitný systém. Výsledky naznačujú, že polysacharidy z Aloe Vera môžu mať imunomodulačnú aktivitu a podporovať imunitnú odpoveď organizmu.
- Tanaka, M., Misawa, E., Ito, Y., Habara, N., Nomaguchi, K., Yamada, M., … & Fujiwara, H. (2006). Identification of five phytosterols from Aloe vera gel as anti-diabetic compounds. Biological and Pharmaceutical Bulletin, 29(7), 1418-1422. Táto štúdia identifikovala päť fytoesterolov z gélu ako látky s antidiabetickými vlastnosťami. Autori štúdie navrhujú, že tieto zlúčeniny môžu zlepšiť imunitnú funkciu a pomôcť v boji proti cukrovke.
- Langmead, L., Makins, R. J., & Rampton, D. S. (2004). Anti-inflammatory effects of aloe vera gel in human colorectal mucosa in vitro. Alimentary Pharmacology & Therapeutics, 19(5), 521-527. Táto štúdia skúmala protizápalové účinky gélu na ľudskú črevnú sliznicu in vitro. Výsledky ukázali, že gél má protizápalové účinky, ktoré môžu prispievať k zdravému imunitnému systému.
Tieto štúdie naznačujú, že môže posilňovať imunitný systém prostredníctvom svojich imunomodulačných, protizápalových a antidiabetických vlastností. Je dôležité poznamenať, že výskum na tejto téme stále prebieha a ďalšie štúdie sú potrebné na plné pochopenie účinkov na imunitný systém.
Odporúčame vám
SWISSMEDICUS Aloe vera gél 200 ml
Po nanesení na postihnuté miesto celkom vmasírujte také množstvo gélu, aké pokožka absorbuje. Aplikujte na čistú pokožku.
BARNY’S ACTIV aloe forte 2 x 500 ml
15 ml Barny´s ACTIValoe® Forte sa zmieša s cca 100 ml studenej vody. V prípade tráviacich problémov sa zmieša 25 ml Barny´s ACTIValoe® Forte s cca 100 ml vody. Takto čerstvo pripravený nápoj sa užíva 1x za deň, v prípade problémov najlepšie nalačno. Celková denná dávka nesmie prekročiť 50 ml.