
Zápal pľúc: Príčiny, príznaky, diagnostika a liečba
Obsah článku
Zápal pľúc, známy aj ako pneumónia, je stav, pri ktorom dôjde k zápalu jedného alebo oboch pľúc, zvyčajne spôsobený infekciou. Pľúca sú tvorené malými vreckami, nazývanými alveoly, ktoré sa môžu naplniť tekutinou alebo hnisom, čo spôsobuje príznaky ako kašeľ, dýchavičnosť, horúčka a ťažkosti s dýchaním.
Zápal pľúc predstavuje významný zdravotný problém na celom svete. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je to jeden z najčastejších dôvodov hospitalizácie a smrteľnosti, najmä u detí a starších ľudí. V niektorých regiónoch a medzi niektorými populáciami môže byť prevalencia vyššia, najmä tam, kde je prístup k zdravotníckym službám obmedzený, alebo kde je vysoká prevalencia súvisiacich stavov, ako je HIV/AIDS alebo malnutrícia. Aj napriek pokrokom v medicíne a zdravotníckej starostlivosti je zápal pľúc stále vážnym zdravotným problémom, ktorý si vyžaduje významnú pozornosť a zdroje.
Príčiny zápalu pľúc
Bakteriálne infekcie
Bakteriálne infekcie sú najčastejšou príčinou zápalu pľúc. Najčastejšie bakteriálne patogény, ktoré spôsobujú zápal pľúc, zahŕňajú Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae a Staphylococcus aureus. Liečba bakteriálneho zápalu pľúc obvykle zahŕňa antibiotiká.
Vírusové infekcie
Vírusy môžu tiež spôsobovať zápal pľúc, najmä u detí a starších ľudí. Najčastejšie vírusy zahŕňajú respiračný syncytiálny vírus (RSV) a vírus chrípky. V posledných rokoch bol aj nový koronavírus (SARS-CoV-2), ktorý spôsobuje COVID-19, identifikovaný ako príčina vírusového zápalu pľúc.
Iné možné príčiny
Iné možné príčiny zápalu pľúc zahŕňajú plesňové infekcie, atypické bakteriálne infekcie a chemické zápaly.
- Plesňové infekcie: Niektoré druhy plesní, ako je Aspergillus alebo Pneumocystis jirovecii (hlavne u pacientov so oslabeným imunitným systémom, ako sú pacienti s HIV/AIDS), môžu spôsobovať zápal pľúc.
- Atypické bakteriálne infekcie: Atypické baktérie ako Mycoplasma pneumoniae alebo Legionella pneumophila môžu tiež spôsobovať zápal pľúc. Tieto infekcie môžu byť ťažšie diagnostikovať, pretože bežné kultivačné testy môžu byť negatívne.
- Chemické zápaly: Vdychovanie určitých chemických látok alebo cudzích látok môže spôsobovať zápal pľúc, ktorý sa nazýva aspiračná pneumónia. Tento stav môže byť zvlášť nebezpečný a môže si vyžadovať intenzívnu liečbu.
Príznaky a klinické prejavy
Príznaky zápalu pľúc sa môžu líšiť v závislosti od veku pacienta, celkového zdravotného stavu a typu infekcie. Najbežnejšie príznaky zahŕňajú:
- Kašeľ, často s hlienom alebo hnisom
- Dýchavičnosť alebo zrýchlené dýchanie
- Horúčka, potenie a zimnica
- Bolesť na hrudníku, ktorá sa zhoršuje pri dýchaní alebo kašľaní
- Znížená chuť do jedla, únava a slabosť.
Niektorí pacienti môžu vykazovať menej bežné príznaky, ako sú:
- Nejasná alebo zmenená schopnosť myslenia
- Nepríjemný pocit alebo bolesť v žalúdku
- Svalová bolesť a bolesť hlavy
- Zvracanie alebo hnačka
- Modravý odtieň pokožky spôsobený nedostatkom kyslíka.
Príznaky zápalu pľúc sa môžu líšiť v závislosti od typu a závažnosti infekcie. Napríklad, bakteriálna pneumónia môže spôsobiť vysokú horúčku, hlien s hnisom a rýchle dýchanie. Na druhej strane, pneumónia spôsobená atypickými baktériami, ako je Mycoplasma pneumoniae, môže mať miernejšie príznaky, ktoré sa postupne zhoršujú. Vírusová pneumónia môže byť spojená s príznakmi podobnými chrípke, ako je horúčka, suchý kašeľ, bolesť hlavy, svalová bolesť a slabosť. Vážnosť príznakov tiež závisí od celkového zdravotného stavu pacienta a od toho, či má alebo nemá súvisiace zdravotné problémy.

Diagnostika
Fyzikálne vyšetrenie je často prvým krokom v diagnostike zápalu pľúc. Lekár môže vykonať vyšetrenie srdca a pľúc pomocou stetoskopu na vyhľadanie nezvyčajných zvukov, ako sú chrípky alebo šelest, ktoré môžu naznačovať prítomnosť infekcie. Môže tiež skontrolovať teplotu pacienta a hodnotiť dýchanie.
- Krvné testy: Krvné testy sa môžu použiť na hodnotenie celkového zdravia a na identifikáciu prítomnosti bakteriálnej infekcie.
- Röntgen hrudníka: Röntgenové snímky hrudníka sú často prvým krokom v obrazovej diagnostike a môžu ukázať, kde v pľúcach je zápal a aký rozsiahly je.
- Počítačová tomografia (CT): CT scan môže poskytnúť podrobnejší obraz pľúc a môže byť užitočný v prípadoch, keď sú röntgenové snímky nejasné alebo keď lekár podozrieva na komplikácie.
Na potvrdenie diagnózy môže byť niekedy potrebné ďalšie testovanie. Napríklad, kultúra hlienu môže pomôcť identifikovať špecifický typ patogénu. V niektorých prípadoch môže byť potrebné bronchoskopia, pri ktorej lekár použije tenký prútik so svetlom a kamerou na preskúmanie pľúc a vzorkovanie tkaniva alebo hlienu na ďalšie testovanie. Všeobecne platí, že diagnóza zápalu pľúc závisí od kombinácie fyzikálnych príznakov, výsledkov laboratórnych a obrazových testov a, v niektorých prípadoch, výsledkov mikrobiologických testov.
Liečba
Antibiotiká a iné lieky
Liečba zápalu pľúc závisí od príčiny a závažnosti príznakov. Pri bakteriálnej pneumónii sa používajú antibiotiká na zničenie infekčných baktérií. Druh antibiotika závisí od typu bakterií a pacientovej anamnézy. Pri vírusovej pneumónii sa môžu použiť antivírusové lieky, aj keď mnoho vírusových infekcií pľúc sa lieči podpornou starostlivosťou. V niektorých prípadoch môže byť potrebné použiť antifungálnu liečbu.
Domáca a hospitalizovaná liečba
Miernejšie prípady pneumónie sa často liečia doma s odpočinkom, dostatočnou hydratáciou a príslušnými liekmi. Avšak závažné prípady alebo pacienti s vysokým rizikom komplikácií môžu potrebovať hospitalizáciu. V nemocnici môže byť poskytnutá podporná liečba, ako je dodávka kyslíka, intravenózne tekutiny a, v prípade potreby, dýchacia podpora.
Liečba komplikácií
Komplikácie zápalu pľúc, ako sú respiračné zlyhanie, septický šok alebo empyém (nahromadenie hnisu v pľúcach), môžu vyžadovať intenzívnejšiu liečbu a ošetrenie v nemocnici. To môže zahŕňať použitie dýchacích prístrojov, chirurgické zákroky na odstránenie hnisu alebo liečbu súvisiacich infekcií alebo stavov. Riadenie týchto komplikácií je často multidisciplinárne a zahŕňa tímy ošetrujúcich lekárov, vrátane infektológov, pulmonológov, intenzivistov a niekedy aj chirurgov.
Prevencia
Vakcíny sú jedným z najúčinnejších nástrojov na prevenciu pneumónie. Existujú vakcíny proti niektorým z najčastejších bakteriálnych a vírusových príčin pneumónie, vrátane Streptococcus pneumoniae (pneumokoková vakcína), Haemophilus influenzae typu b (Hib vakcína) a chrípkového vírusu (chrípková vakcína). Novšia vakcína proti COVID-19 je tiež k dispozícii a môže pomôcť predchádzať závažným prípadom COVID-19, ktoré môžu viesť k pneumónii.
Udržiavanie zdravého životného štýlu a stravy môže tiež prispieť k prevencii pneumónie. To zahŕňa pravidelnú fyzickú aktivitu, zdravú a vyváženú stravu, dostatočný odpočinok a obmedzenie konzumácie alkoholu a tabaku. Fajčenie tabaku je zvlášť významným rizikovým faktorom pre pneumóniu a ďalšie respiračné problémy.
Dobrá osobná hygiena a ochrana pred infekčnými chorobami môže tiež pomôcť predchádzať pneumónii. To zahŕňa časté umývanie rúk, zvlášť po kontakte s ľuďmi, ktorí sú chorí, a po použití verejných priestorov. Nosenie masiek v čase nízkej imunity alebo v prostrediach s vysokým rizikom prenosu môže tiež pomôcť znižovať riziko respiračných infekcií, vrátane pneumónie.

Komplikácie a prognóza
Zápal pľúc môže v niektorých prípadoch viesť k vážnym komplikáciám, vrátane:
- Respiračné zlyhanie: Keď pľúca nedokážu dostatočne okysličovať krv alebo odstraňovať oxid uhličitý.
- Septický šok: Život ohrozujúci stav, ktorý nastáva, keď infekcia viedla k celkovému zápalu, ktorý môže viesť k orgánovému zlyhaniu.
- Empyém: Nahromadenie hnisu v pľúcach, ktoré môže vyžadovať chirurgický zákrok na odstránenie.
- Absces pľúc: Tvorba dutiny naplnenej hnisom v pľúcach.
- Pľúcna embólia: Krvná zrazenina, ktorá cestuje do pľúc.
Prognóza zápalu pľúc závisí od mnohých faktorov, vrátane typu infekcie, veku a celkového zdravia pacienta, a či boli alebo neboli prítomné komplikácie. Mnoho ľudí sa úplne zotaví z pneumónie, ale môže to trvať od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov. Dlhodobé dôsledky môžu zahŕňať trvalé poškodenie pľúc a zníženú kapacitu pre fyzickú aktivitu.
U starších ľudí alebo ľudí so súčasnými zdravotnými problémami môže byť pneumónia závažnejšia a môže mať vyššiu mieru komplikácií a úmrtnosti. Pacienti, ktorí vyžadovali hospitalizáciu alebo intenzívnu starostlivosť, môžu mať tiež dlhšiu dobu zotavenia alebo trvalé dôsledky.
Zhrnutie a záver
Zápal pľúc je závažné ochorenie, ktoré môže postihnúť ľudí všetkých vekových skupín, ale je obzvlášť nebezpečné pre malé deti, starších ľudí a tých s oslabeným imunitným systémom alebo súčasnými zdravotnými problémami. Táto choroba môže byť spôsobená rôznymi druhmi mikroorganizmov vrátane baktérií, vírusov a plesní.
Príznaky zápalu pľúc môžu zahŕňať horúčku, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť na hrudníku. Diagnóza sa zvyčajne stanovuje na základe fyzikálneho vyšetrenia a potvrdzuje sa pomocou röntgenových snímok hrudníka a ďalších testov.
Liečba závisí od príčiny a závažnosti pneumónie a môže zahŕňať antibiotiká, antivírusové alebo antifungálne lieky, podpornú liečbu, ako je dodávka kyslíka alebo intravenózne tekutiny, a v niektorých prípadoch hospitalizáciu.
Prevencia je kľúčovým prvkom v boji proti pneumónii a zahŕňa vakcináciu, zdravý životný štýl, dobrou hygienu a ochranu pred infekčnými chorobami.
Hoci mnoho ľudí sa úplne zotaví z pneumónie, môžu sa vyskytnúť vážne komplikácie, vrátane respiračného zlyhania, septického šoku a empyému. Prognóza závisí od mnohých faktorov, vrátane typu infekcie, veku a celkového zdravia pacienta.
Záverom, zápal pľúc je závažným ochorením, ktorému sa dá predchádzať a ktoré je liečiteľné. Pokračujúce výskumy a vývoj v oblastiach vakcinácie a antimikrobiálnej terapie sú kľúčové pre zlepšenie prevencie a liečby tejto choroby.
Referencie
- Mandell, L. A., Wunderink, R. G., Anzueto, A., Bartlett, J. G., Campbell, G. D., Dean, N. C., … & Niederman, M. S. (2007). Infectious Diseases Society of America/American Thoracic Society consensus guidelines on the management of community-acquired pneumonia in adults. Clinical infectious diseases, 44(Supplement_2), S27-S72.
- Torres, A., Cillóniz, C., Blasi, F., & Chalmers, J. D. (2019). Burden of pneumococcal community-acquired pneumonia in adults across Europe: A literature review. Respiratory Medicine, 150, 85-97.
- Chalmers, J. D., & Crichton, M. (2020). Management of community-acquired pneumonia in adults: 2019 guideline from the British Thoracic Society/Scottish Intercollegiate Guidelines Network. British Medical Journal, 368.
- WHO (2020). Immunization, Vaccines and Biologicals: Pneumococcal. World Health Organization.
- Mayo Clinic (2020). Pneumonia – Symptoms and causes.
Diskusia
Zapojte sa do diskusie a podeľte sa o svoje skúsenosti
Zostaňte v obraze
Prihláste sa na odber noviniek a dostávajte pravidelne čerstvé informácie o zdraví a životnom štýle priamo do vašej schránky.