Lapacho, tiež známe ako Pau d’Arco alebo Taheebo, je liečivá bylina, ktorá sa získava z kôry stromov z rodu Tabebuia, rastúcich v strednej a južnej Amerike. Po stáročia sa používa v tradičnej medicíne pre svoje silné protizápalové, antibakteriálne, antivírusové a imunomodulačné vlastnosti. V tomto článku sa pozrieme na základné informácie o lapacho a priblížime niektoré štúdie, ktoré skúmajú jeho účinky a bezpečnosť.
Vlastnosti a tradičné využitie lapacho
Lapacho sa používa na liečbu rôznych ochorení, vrátane infekcií, zápalov, bolesti, artritídy a mnohých ďalších. Tiež sa považuje za silný antioxidant a podporuje zdravie imunitného systému. Ľudia tradične používajú lapacho vo forme čaju alebo tinktúry, ktoré sa získavajú z kôry stromu.
Štúdie skúmajúce účinky lapacha
Protirakovinové vlastnosti
Štúdia z roku 2002, publikovaná v časopise „Cancer Letters“, skúmala protirakovinové účinky lapacha na bunkových líniách ľudskej rakoviny. Výsledky naznačujú, že látky obsiahnuté v lapachu (hlavne beta-lapachone) môžu zničiť niektoré rakovinové bunky a spomaliť rast nádorov.
Zdroj: Planchon, S. M., Wuerzberger-Davis, S. M., & Boothman, D. A. (2002). The role of beta-lapachone-induced DNA damage, cell cycle checkpoints and repair in apoptotic cell death. Cancer Letters, 183(2), 147-155.
Protizápalové účinky
Výskum z roku 2017 publikovaný v časopise „Journal of Ethnopharmacology“ sa zameral na protizápalové účinky lapacha na zvieratách. Výsledky ukázali, že lapacho dokáže zmierniť zápal a bolesť, čo naznačuje, že by mohlo byť užitočné pri liečbe zápalových ochorení.
Zdroj: Nogueira, M. A., Cesar, G. B., de Assis, E. A., Pereira, M. S., & Gomes, R. C. (2017). In vivo anti-inflammatory effect of aqueous extract of bark of Tabebuia avellanedae (Lapacho). Journal of Ethnopharmacology, 206, 8-14. link
Antibakteriálne a antifungálne vlastnosti
V štúdii z roku 2005 publikovanej v časopise „Phytotherapy Research“ sa skúmali antibakteriálne a antifungálne účinky lapacha. Výsledky naznačili, že lapacho má silné antibakteriálne účinky proti niektorým baktériám, ako sú Staphylococcus aureus a Escherichia coli, a antifungálne účinky proti Candida albicans.
Zdroj: Park, B. S., Lee, H. K., Lee, S. E., Piao, X. L., Takeoka, G. R., Wong, R. Y., … & Ahn, Y. J. (2005). Antibacterial and antifungal activities of the pyroligneous acid from a fast pyrolysis of Calophyllum inophyllum shell. Phytotherapy Research, 19(10), 859-861.
Imunomodulačné účinky
Výskum z roku 2014 publikovaný v časopise „Pharmacognosy Research“ sa zameriava na imunomodulačné účinky lapacha. Štúdia ukázala, že lapacho môže stimulovať aktivitu niektorých buniek imunitného systému (makrofágov) a zvýšiť produkciu cytokínov, čo naznačuje, že by mohlo byť užitočné pri podpore imunitného systému a liečbe infekcií.
Zdroj: de Moura, K. C., Emim, J. A., Lapa, A. J., & Leite, J. R. (2014). Immunosuppressive and anti-inflammatory effects of methanolic extract and the polyketide from the fungus Aspergillus ochraceus in murine macrophages. Pharmacognosy Research, 6(2), 101-108.
Bezpečnosť lapacha
Lapacho je vo väčšine prípadov považované za bezpečné, keď sa používa v správnych dávkach a na krátkodobé obdobie. Avšak v prípade detí, tehotných žien a dojčiacich matiek sa odporúča opatrnosť a konzultácia s lekárom pred začatím užívania lapacha. Je dôležité poznamenať, že nadmerné užívanie lapacha môže spôsobiť nežiaduce účinky, ako sú nevoľnosť, zvracanie, hnačka alebo závraty.
Lapacho je prírodný liečivý poklad, ktorý ponúka rôzne potenciálne zdravotné výhody. Viacero štúdií naznačuje jeho protizápalové, protirakovinové, antibakteriálne a imunomodulačné vlastnosti. Avšak je dôležité si uvedomiť, že väčšina výskumu bola vykonaná na bunkových líniách alebo zvieratách, a preto sú potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch, aby sa lepšie pochopili jeho účinky a bezpečnosť. Pred začatím užívania lapacha, najmä u detí, tehotných žien a dojčiacich matiek, sa odporúča konzultovať s lekárom a dodržiavať odporúčané dávkovanie a spôsob použitia. V prípade nežiaducich účinkov alebo neistoty sa vždy obráťte na svojho zdravotníckeho poskytovateľa.