Kontaktná dermatitída je častým kožným ochorením, ktoré postihuje mnoho ľudí bez ohľadu na vek či pohlavie. Táto zápalová kožná reakcia môže byť spôsobená priamym kontaktom s rôznymi dráždivými alebo alergickými látkami. V tomto článku sa pozrieme na príčiny, symptómy a liečbu kontaktného dermatitída s podporou vedeckých štúdií.
Kontaktná dermatitída a jej príčiny:
Kontaktná dermatitída sa môže rozdeliť na dva hlavné typy: dráždivá kontaktná dermatitída (ICD) a alergická kontaktná dermatitída (ACD). Dráždivá kontaktná dermatitída je najčastejší typ a je spôsobený priamym kontaktom s dráždivými látkami, ako sú chemikálie, čistiaci prostriedky alebo mydlá (1). Alergická kontaktná dermatitída je spôsobená imunitnou reakciou na alergén, ako sú napríklad parfumy alebo konzervanty (2).
- Löffler, H., & Effendy, I. (2002). Skin susceptibility of atopic individuals. Contact dermatitis, 46(2), 63-68.
- Usatine, R. P., & Riojas, M. (2010). Diagnosis and management of contact dermatitis. American Family Physician, 82(3), 249-255. link
Symptómy kontaktnej dermatitídy:
Najčastejšie symptómy kontaktného dermatitída zahŕňajú začervenanie, opuch, svrbenie, bolesť, suchosť, šupinatosť a praskliny v koži. V prípade alergickej kontaktnej dermatitídy môžu byť príznaky lokalizované na mieste kontaktu s alergénom alebo sa môžu šíriť na iné časti tela (3).
- Jacob, S. E., & Goldenberg, A. (2015). The role of contact allergens in chronic idiopathic urticaria. Dermatitis, 26(3), 110-116.
Liečba kontaktnej dermatitídy:
Liečba kontaktného dermatitída závisí od zistenia a odstránenia príčiny. V prípade dráždivej kontaktnej dermatitídy je dôležité vyhnúť sa dráždivým látkam a používať ochranné prostriedky, ako sú rukavice. Pre alergickú kontaktnú dermatitídu je potrebné identifikovať a vyhnúť sa alergénom prostredníctvom testovania na alergiu (4).
Liečba symptómov kontaktného dermatitída môže zahŕňať použitie topických kortikosteroidov na zmiernenie zápalu a svrbenia, ako aj emoliencií na hydratáciu a ochranu kože (5). V prípade ťažkých alebo pretrvávajúcich príznakov môže byť potrebná liečba systémovými kortikosteroidmi, imunomodulátormi alebo fototerapiou (6).
- Warshaw, E. M., & Schram, S. E. (2010). Patch testing for contact dermatitis. American Family Physician, 82(8), 951-956.
- Wollenberg, A., & Ring, J. (2010). Topical corticosteroids for the treatment of inflammatory skin diseases. Expert Review of Dermatology, 5(6), 689-699.
- Paller, A. S., & Eichenfield, L. F. (2019). Management strategies for atopic dermatitis. Dermatitis, 30(2), 60-68.
Prevencia kontaktnej dermatitídy:
Prevencia kontaktnej dermatitídy zahŕňa identifikáciu a odstránenie príčin, ako aj starostlivosť o kožu. Je dôležité vyhnúť sa potenciálnym dráždivým látkam a alergénom a používať nezávadné a jemné výrobky na starostlivosť o pleť. Pravidelná hydratácia kože a udržiavanie kožnej bariéry pomáha znižovať riziko kontaktného dermatitída (7).
- Proksch, E., Brasch, J., & Sterry, W. (2011). Preventive and therapeutic properties of barrier creams in occupational contact dermatitis. Dermatitis, 22(4), 169-174.
Kontaktná dermatitída je častým kožným ochorením, ktoré môže spôsobiť veľa nepohodlia a obmedzení. Identifikácia a odstránenie príčin, spolu so správnou starostlivosťou o kožu a vhodnou liečbou, môžu pomôcť zmierniť symptómy a zlepšiť kvalitu života postihnutých jedincov. Pri pretrvávajúcich alebo závažných príznakoch je dôležité konzultovať s odborníkom na kožné ochorenia, aby sa zabezpečila správna diagnóza a liečba.